Тема. Технологія виготовлення
виробів в клаптиковій техниці (печворк).Види технік печворк. Виготовлення
виробу в техниці «різнокольорова спираль».
Мета:
Навчальна: Ознайомити із видами клаптикової техники, сформулювати поняття «зрачок», «композиція»
та «спіраль»; розширити знання про основні правила кольорового сполучення, добір
тканини з однаковою структурою;
Розвиваюча:
Розвивати творчі здібності, фантазію учнів;
Виховна: Виховувати охайність, творче мислення учнів та
вміння поєднувати кольори у готовому
виробі.
Тип уроку: Комбінований.
Об’єкт праці: Прихватка для кухні.
Обладнання, матеріали, наочність: Матеріали для виробу –
різнокольорові клаптики тканини, ножиці, ручні голки, різнокольорові олівці,
ескізи виробів та їх зразки, інструкційні картки «послідовність виготовлення
виробу технікою спіраль», тканина для основи виробу, прокладка для виробу і
т.д.
Міжпредметні зв’язки: Зоологія 7 клас, образотворче мистецтво.
Профорієнтеція: Професія «дізайнер»
Хід заняття
I.
Організаційний момент.
1. Організація робочих
місць.
2. Привітання з учнями.
3. Відзначення відсутніх.
4. Перевірка готовності
учнів до уроку.
II.
Повторення матеріалу.
1. Види технік клаптикової
мозаіки?
2. Які вироби можна робити
такою технікою?
3. Що вам відомо про
контрастне кольорове сполучення?
4. Тканини якої структури
використовуються для основи виробу? (Заслухати повідомлення підготовлені
учнями)
III.
Актуалізація опорних
знань (розглянути зразки виробів з різними
техніками клаптикової мозаіки).
1. Що
спільного та відмінного між різними техніками клаптикової мозаіки(техніка
«спіраль» та техніка «полоска до полоски»)?
2.
Кольорова гама, теплі та холодні відтінки («образотворче мистецтво»).
3. Робота з
тканиною однакової структури, гладко фарбованої гами та різнокольорової.
4. Способи
з’єднання клаптиків з тканиною (шв. машина, ручні
шви - петельний).
IV.
Пояснення нового
матеріалу.
Сьогодні ви ознайомитесь з новим видом печворку
«різнобарвна спіраль». Тих хто працює з клаптиками можна назвати митцями,
тільки у руках в них замість кісті та фарби кольорові клаптики та голки.
Також як і митцям, їм необхідно користуватись
кольоровою грамотой, котра допомагає уникнути помилок, створити «клаптикову
живопис». Недарма у науці з кольорової гармонії за основу застосовували
кольоровий ряд як у радузі, з 7 кольорів: червоний, помаранчевий, жовтий,
зелений, блакитний, синій та фіолетовий.
Кольори умовно розподіляються на дві групи:
теплі – червоний, помаранчевий, жовтий (сонце та
тепло);
холодні – зелений, блакитний, синій, фіолетовий
(кольори води та льоду).
Існує також нейтральна група кольорів: чорний,
білий та сірий.
Здібність теплих кольорів виділятися необхідно
використовувати, щоб не навантажувати яким небудь теплим кольором клаптикову
живопис.
При з’єднанні різних кольорів
використвоють два способи: з’єднають контрастні або
спорідненні сполучення за допомогою кольорового кола з 6, 12, 24 секторів, але
кольорова послідовність завжди така сама.
Прикладом спорідненого сполучення будь якого з
секторів візьмемо червоний (від яскраво-червоного до світло-рожевого).
Контрастні сполучення: червоно-зелений,
помаранчево-синій, жовто-фіолетовий.
Але контрастні сполучення слід використовувати з
осторогою. В композиції виробу достатньо 2 контрастних кольорів (одного з них
повинно бути менше ніж другого). Не слід з’єднувати сусідні сектори,
а використовувати через один.
А зараз кілька рекомендацій до роботи:
·
кращий вариаінт використання різнокольорової та
гладкофарбованої тканини, котра повторює одну з фарб різнокольорової тканини;
·
роскат кольору – плавний гармонійний перехід в однієї
кольорової гамі – наприклад, від темного до світлого;
·
треба обережно працювати з чорними та білими клаптиками,
щоб не дуже виділявся білий та не зникав чорний колір серед різнобарв’я.
Для виготовлення прихватки ми беремо основу разом
з прокладкою(синтепону) та накладаємо
клаптики, починаючи з центру по колу, використовуючи гладкофарбовані та
різнобарвні тканини. Для з’єднання з основою
використовують швацьку машину.
Коли виріб буде закінчено, його треба з’єднати з подкладкою та виконати оздоблення по краю.
Працювати треба так, щоб показати свою фантазію та художній смак.
V.
Закріплення нового
матеріалу.
1. Які технологічні умови
виконання «спіралі»?
2. Якими способами можна з’єднувати клаптики з основою виробу?
3. Назвати види «печворку» .
VI.
Практична робота.
1.
Вступний інструктаж
·
послідовність нашої роботи;
·
правила техніки безпеки;
·
накласти основу разом з прокладкою перед собою(квадрат
або коло);
·
в центр основи покласти яскравий клаптик(зрачок);
·
накладувати клаптики, з’єднуючи з основою за
допомогою швацької машини по колу;
·
кожний клаптик відвертати та припрасовувати праскою.
2. Поточний інструктаж.
Учні самостійно виконують
практичну роботу за «конвеєром» користуючись технологічними картками.
Використання техніки «печворку» у побуті: для оздоблення одягу, виготовлення
жилетів, спідниць, покрівал, скатертин, подушок.
Наші давні предки залишили нам у
спадок велике багатсво, у вигляді прекрасних рукотворних виробів, яке радує нас
теперішніх та вимагає великої відповідальності за те, щоб і ми змогли передати
нашим нащадкам те, що робили наші предки, та те, що навчемося робити самі.
Вироби з наших рук стають
приємними оздобленнями нашого побуту, вносять в наш дім риси індивідуального,
виховують художні та естетичні смаки.
І так тема практичної роботи :
«Виготовлення прихватки технікою «спіраль»»
Якщо ви роздивитесь картки з
технологією виконання виробу то побачите, що особливих відмін від «печворку»
других видів немає (там ми спочатку з’єднаємо клаптики, а потім йде
основа,прокладка, подкладка і наприкінці оздоблення виробу).
Вчитель проводить цільові обходи:
o
правилність виконання роботи;
o
виконання правил техніки безпеки;
o
організація робочого місця;
o
допомога відстаючим учням.
3.
Заключний інструктаж.
·
підвести підсумки роботи учнів;
·
виставити оцінки за роботу;
·
демонстрація найкращих робіт;
·
аналіз зроблених помилок.
VII.
Підведення підсумків
уроку.
·
виставити оцінки за теоретичні знання;
·
відмітити активних учнів;
·
проаналізувати, навіщо потрібні придбані знання та де їх
можна застосувати.
VIII. Домашне завдання.
Закінчити роботу. Виконати оздоблення виробу.
IX.
Прибирання робочих місць.
Учні прибирають робочі місця.
Комментариев нет:
Отправить комментарий